Listy kandydatów do klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego
    w roku szkolnym 2022/2023
    Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie
    .

• Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej: ZOBACZ

• Lista kandydatów nieprzyjętych do klasy pierwszej: ZOBACZ
  • Lista kandydatów do oddziału przedszkolnego: ZOBACZ
  • Zestaw podręczników obowiązujących w Szkole Podstawowej nr 6 w Ciechanowie w roku szkolnym 2022/2023: ZOBACZ

Jak uczymy czytać w klasie pierwszej?

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności jaką człowiek nabywa w pierwszych latach swojego życia. Dziecko im wcześniej opanuje technikę czytania, tym szybciej osiąga sukces szkolny. W naszej szkole chcemy zaproponować uczniom klasy pierwszej naukę czytania sylabami (Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania). Polega ona na tym, że na początku dzieci poznają wszystkie samogłoski (oprócz ą,ę), a następnie spółgłoski, które są w sylabach. Dzięki sylabom czytanie jest łatwiejsze. Dzieci szybko z sylab składają wyrazy, a następnie całe zdania. Na początku czytanie opiera się na wielkich literach drukowanych (tzw. czcionka bezszeryfowa), co daje możliwość lepszego widzenia poszczególnych znaków, a z czasem zamieniamy wielkie litery na takie jakie zaproponowane są w elementarzu szkolnym. Kilkuletnie doświadczenie w pracy taką metodą nauki czytania pozwoliło mi zauważyć, że dzieci kończąc klasę trzecią płynnie czytają wszystkie teksty. Swobodnie dzielą wyrazy na głoski, litery i sylaby. Czasami głoskowanie sprawia małym uczniom trudności w opanowaniu techniki czytania, co często budzi niechęć do sięgania nawet po proste teksty i powoduje złość oraz frustrację. Na zajęciach nauki czytania sylabami proponujemy dzieciom wiele ćwiczeń w formie zabaw, które pozwalają na swobodne i spontaniczne opanowanie techniki czytania. Szkoła wyposażona jest w wiele różnych środków dydaktycznych, które pozawalają na zabawy w grupach, parach czy zajęcia indywidualne. , np.: „Kocham Szkołę”, pakiet „Kocham Czytać”, „Sylaby inaczej”, klocki „PUS” i wiele innych. Obecni uczniowie klasy trzeciej chętnie sięgają po książki często wykraczające poziomem klasy trzecie,j co świadczy, że czytanie jest dla nich przyjemnością i nie sprawia im większych trudności.

Beata Szcześniak